KONST / Oljemålningar / Oljemålning 10434024
*
nr 1043 4024
Nils von Dardel
(1888-1943), Sverige
Oljemålning, Nils von Dardel (1888-1943), 'Damen med rosen', utställd på Moderna Museet 30 januari - 3 april 1988, Prov. Thora Dardel, signerad, duk, 41x33
Kondition: sprickor i färgen
Nils von Dardel, född 1888, död 1943, svensk målare och tecknare.
Utrop:
25.000 kr
Såld:
12.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 13 juni 2016
kl 19:54:58
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
13/6 19:49:58
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Nils von Dardel
Nils von Dardel, född 1888, död 1943, svensk målare och tecknare.
Läs mer om Nils von Dardel
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nils von dardel olja oljemålning oljemålningar prov svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige thora dardel
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12
-
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51
-
8153 Oljemålning
Ann-Christine Jensman, Signerad, torgscen. Olja på..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:33
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, landskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22
-
8363 Oljemålning
Bengt Olof Andréen (1919-2016), Signerad. Olja på ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:42
*
Nils von Dardel
Kondition: sprickor i färgen
Nils von Dardel, född 1888, död 1943, svensk målare och tecknare.
Läs mer om Nils von Dardel
nr 1043 4024
Nils von Dardel
(1888-1943), Sverige
Oljemålning, Nils von Dardel (1888-1943), 'Damen med rosen', utställd på Moderna Museet 30 januari - 3 april 1988, Prov. Thora Dardel, signerad, duk, 41x33
Kondition: sprickor i färgen
Nils von Dardel, född 1888, död 1943, svensk målare och tecknare.
| Utrop: | 25.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 12.000 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 13 juni 2016 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 13/6 19:49:58 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Nils von Dardel
Nils von Dardel, född 1888, död 1943, svensk mÃ¥lare och tecknare.Läs mer om Nils von Dardel
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nils von dardel olja oljemålning oljemålningar prov svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige thora dardel
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12 -
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51 -
8153 Oljemålning
Ann-Christine Jensman, Signerad, torgscen. Olja på..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:33
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20 -
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, landskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22 -
8363 Oljemålning
Bengt Olof Andréen (1919-2016), Signerad. Olja på ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:42



